बढ्दो तापक्रमप्रति विश्वव्यापी चिन्ता

काठमाडौं, ३२ जेठ । हामी उधुम गर्मी भयो, यस्तो गर्मीको महसुश कहिल्यै गरिएको थिएन भन्ने बुढापाकाले गरेको कुरा सुनिन्छ । के काठमाडौ, के नेपालगञ्ज, के धनगढी एकै भए भन्ने गरेको पनि सुनिन्छ ।

हिउँले सेतै/चाँदी जस्तै देखिने हिमाल नाङ्गो हुँदै गएको, हिमाल होइन कालो डाँडोमा परिणत भएको छ । मौसमानुसार फलफूलमा फुल फुल्न पनि छाडेको छ । फागुन चैतमा फुल्ले लालीगुँरास समय अगावै फुल्न थालेको पनि सुनिन्छ र देखेका छौं ।

यो सम्पूर्ण अवस्थाको प्रम्ख कारण पृथ्वीको तापक्रम वृद्धि क्रममा भएकैले हो । विभिन्न जलवाय्ु परिवर्तन सम्बन्धी सम्मेलनहरुमा विभिन्न मुलुकको हालैका दशकहरूमा व्यापक ध्यानाकर्षण भएको घटना, तापक्रममा हुने यो वृद्धि, जसलाई ग्लोवल वार्मिङ वा जलवायु परिवर्तन भनिन्छ ।

मुख्यतया मानव गतिविधिहरू, विशेष गरी कार्बन डाइअक्साइड, मिथेन र नाइट्रस अक्साइड जस्ता हरितगृह ग्यासहरूको उत्सर्जन हुँदा यी समस्याहरु उत्पन्न भएका हन् । तापक्रमका वृद्धिका परिणामहरू दूरगामी र बहुआयामिक असर छन् । जसले पारिस्थितिक प्रणाली, मौसमको ढाँचा, मानव स्वास्थ्य, र विश्वव्यापी सामाजिक, आर्थिक प्रणालीहरूलाई असर पर्दै गएको छ । हामी बढ्दो तापक्रमको कारण र प्रभावहरूको खोजीका साथै यस दबावपूर्ण विश्वव्यापी चुनौतीलाई कम गर्न सम्भावित समाधानहरूको खोजि पनि गरिरहेका छौं ।

तापक्रम वृद्धिका कारणहरुः
तापक्रम वृद्धिको मुख्य कारण पृथ्वीको वायुमण्डलमा हरितगृह ग्यासहरू जम्मा हुनु हो । ऊर्जाको लागि इन्धन जलाउने, वन फँडानी, औद्योगिक प्रक्रियाहरू र कृषि अभ्यासहरू जस्ता मानव गतिविधिहरूले वायुमण्डलमा अधिकमात्रामा हरितगृह ग्यासहरू छोड्छन् । यी ग्यासहरूले सूर्यको तापलाई जालमा राख्छन् । जसले गर्दा हरितगृह प्रभाव र ग्रहको तापक्रम बढ्छ । कलकारखानामा ईन्धनहरू, विशेष गरी कोइला, तेल, र प्राकृतिक ग्यासको जलन, उत्सर्जनमा सबैभन्दा ठूलो योगदान कर्ता हो, जुन विश्वव्यापी उत्सर्जनको लगभग ७५५ हुन्छ ।

बढ्दो तापक्रमको प्रभावः
बढ्दो तापक्रमका नतिजाहरू विश्वभर विभिन्न तरिकामा प्रकट हुन्छन् ।
आइस पग्लने र बढ्दो समुद्री स्तरमा उच्च तापक्रमले धूुवीय बरफको टोपीहरू र हिमनदीहरू पग्लन्छन, जसले समुद्रको सतह बढ्न पुग्छ । यस घटनाले तटीय समुदायहरू, जैविक विविधता र पूर्वाधारमा खतरा उत्पन्न गर्छ । जसले गर्दा बाढी, कटान र खाने पानीको स्रोतहरूमा नुनिलो पानीको प्रवेश बढ्दै गएको छ । पानीको स्रोतहरु सुक्दै गएको छ ।
चरम मौसम वृद्धिका तापक्रमले गर्मीको लहरहरू, खडेरीहरू, आँधीबेहरीहरू र भारी वर्षाका घटनाहरू सहित मौसमको चरम अवस्थालाई तीव्र बनाउँदै गएको छ । यी चरम मौसमी घटनाहरूले कृषि, जलस्रोत, जनस्वास्थ्य र पूर्वाधारमा विनाशकारी प्रभाव पार्छ, खाद्य र पानीको असुरक्षा बढाउँछ र समुदायहरूलाई विस्थापित गर्दैमानव लगायत अन्यजीवको अस्थित्वलाई समेत खतरामा परेको छ ।

बढ्दो तापक्रमले पारिस्थितिक प्रणालीको अवरोध र जैविक विविधतामा बाधा पु‍¥याउँछ, जसले प्रजातिहरूको वितरणमा परिवर्तन, बासस्थानको क्षति र पारिस्थितिकी प्रणालीको ह्रास निम्त्याएको छ । कोरल चट्टानहरू, जंगलहरू र आर्कटिक इकोसिस्टमहरू विशेष गरी जलवायु परिवर्तनको लागि कमजोर छन् । धेरै बोटबिरुवा र जनावर प्रजातीहरूको अस्तित्वलाई खतरामा पारेको हो ।

बढ्दो तापक्रमले गर्मी अस्वभाविक रुपममा वृद्धि भएको छ । नकारात्मक स्वास्थ्य प्रभावहरू विभिन्न रोगहरू र मृत्युदरलाई बढाउँदै संक्रमित रोगहरूको फैलावट बढाउँछ, वायुको गुणस्तर बिग्रन्छ र खाना र पानीजन्य रोगहरूमा नित्याउँछ । बालबालिका, वृद्धवृद्धा र या वसकहरुलाई समेत स्वास्थ्य कमजोर जनसंख्याहरू यी स्वास्थ्य प्रभावहरूबाट असमान रूपमा प्रभावित हुँदै गएका छन् ।
। समय समयमा विभिन्न महाविपत्ति आउने कारण पनि यी जलवायु परिवर्तनको असरहरु हुन् ।

जलवायु परिवर्तनको असरले मानिसको सामाजिक, आर्थिक चुनौतीहरू खडा गर्छ । जसमा कृषि उत्पादकत्वमा कमी, जीविकोपार्जनमा कमी, जनसंख्याको विस्थापन, स्रोतसाधनमा बढ्दो द्वन्द्व र पूर्वाधार र सम्पत्तिको क्षतिका कारण हुने आर्थिक नोक्सानीहरू हुन् ।

न्यूनीकरण र अनुकूलन रणनीतिहरूः
बढ्दो तापक्रमलाई सम्बोधन गर्न समान र अनुकूलन रणनीतिहरू समावेश गर्ने व्यापक दृष्टिकोण आवश्यक छ ।

यसका लागि तापकम वृद्धि न्यूनीकरण प्रयासहरूले थप तापक्रम वृद्धिलाई सीमित गर्न हरितगृह ग्यास उत्सर्जन कम गर्ने लक्ष्य राख्छ । यसमा नवीकरणीय ऊर्जा स्रोतहरूमा संक्रमण, ऊर्जा दक्षतामा सुधार, कार्बन मूल्य निर्धारण संयन्त्र कार्यान्वयन, दिगो भूमि प्रयोग अभ्यासको प्रवद्र्धन र स्वच्छ प्रविधिहरूमा लगानी समावेश गर्नुपर्छ ।

समयानुकूल उपायहरूले जलवायु परिवर्तनका प्रभावहरूप्रति लचिलोपन बढाउन सकिन्छ । यसमा लचिलो पूर्वाधार निर्माण, चरम मौसमी घटनाहरूको लागि प्रारम्भिक चेतावनी प्रणाली लागू गर्ने, पारिस्थितिक प्रणालीको संरक्षण र पुनस्र्थापना, जलवायु उत्थानशील कृषि प्रवद्र्धन र कमजोर समुदायहरूलाई समर्थन गर्न सामाजिक सुरक्षा जालहरू बलियो बनाउने कुराहरु समावेश गर्नु आजको नितान्त आवश्यक कुरा हुनु ।

बढ्दो तापक्रमलाई सम्बोधन गर्न अन्तर्राष्ट्रिय र विश्वव्यापी सहयोग र सामूहिक कार्य आवश्यक छ । सन् २०१५मा अपनाएको पेरिस सम्झौताले ग्लोबल वार्मिङलाई पूर्व औद्योगिक स्तर भन्दा २ डिग्री सेल्सियस भन्दा कममा सीमित गर्न र यसलाई १.५डिग्री सेल्सियसमा सीमित गर्न प्रयासहरू पछ्याउन अन्तर्राष्ट्रिय सहयोगको लागि एक रूपरेखा प्रदान गरेका थियो । जलवायु परिवर्तनलाई सम्बोधन गर्न अर्थपूर्ण प्रगति हासिल गर्न पेरिस सम्झौताको प्रतिबद्धतालाई अनुमोदन र कार्यान्वयन गर्नु आवश्यक छ ।

निष्कर्ष:
बढ्दो तापक्रमले ग्रहको पारिस्थितिकी प्रणाली, मानव कल्याण र सामाजिक, आर्थिक स्थिरतामा ठूलो खतरा पैदा गरेको छ । हरितगृह ग्यास उत्सर्जनलाई न्यूनीकरण गर्न, जलवायु परिवर्तनको प्रभावसँग अनुकूलन बनाउनका लागि विश्वव्यापी चुनौतीलाई सम्बोधन गर्न आवश्यक छ ।

अन्तर्राष्ट्रिय सहयोगलाई बढावा दिन तत्काल कदम चाल्न आवश्यक छ । महत्वाकांक्षी जलवायु नीतिहरू अपनाएर, दिगो टेक्नोलोजीहरूमा लगानी गरी पूर्वाधार निर्माण लचिलोपन गर्ने उपायहरूलाई बढावा दिई आउने पुस्तालाई थप दिगो र लचिलो भविष्यतर्फ तर्फ उन्मुख गर्न जरुरत छ ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस्